شماره تماس: 66319054
شماره همراه: 09190187107
آدرس: بازار آهن شادآباد، بهاران 2 ، بلوک 13 ، مجتمع اداری رستمی، طبقه دوم، واحد 17
لطفاً کمی صبر نمایید ...

نحوه اخذ مالیات بر ارزش افزوده از صنف آهن فروش

سازمان امور مالیاتی در راستای تبصره شش قانون بودجه سال ۹۶ ضریب ارزش افزوده فعالیت فروشندگان آهن آلات را به میزان ۶ درصد تعیین کرد.

ضریب تعیین‌شده صرفاً برای تعیین مأخذ مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده اشخاص حقیقی حاضر در انتهای زنجیره فروش آهن‌آلات خواهد بود.

این ضریب برای کلیه دوره‌های مالیاتی سال ۹۶ و ماقبل آن که هنوز مالیات و عوارض آنها قطعی نشده، جاری خواهد بود.

محمد صادق چیت ساز عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد و فلزات تهران در این خصوص به بورس۷ گفت:مالیات بر ارزش افزوده یک قانون ملی بوده و برای سال ۹۶ به میزان ۹ درصد اعلام شده است.

آهن آلات از دو طریق به دست مصرف کننده می رسد؛ یا از طریق بورس کالا یا از طریق واردات که به هر صورت مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی هنگام خرید اخذ می شود.

اما در مرحله بعد ؛ آهن آلات به دست‌ آهن فروشان می رسد و  صنف آهن فروش با افزایش قیمت اندکی اقدام به فروش محصول می کند.

وی ادامه داد : مبلغ اضافه شده روی قیمت فروش هم مشمول مالیات بر ارزش افزوده می گردد و آنچه در این قانون بدان اشاره شده در حقیقت مالیات بر ارزش افزوده سود فروشنده می باشد.

به عنوان مثال اگر فروشنده آهن آلات هر کیلو آهن را با سود ۴۰ تومانی به فروش رساند،  ۹ درصد  ۴۰ تومان مشمول مالیات بر ارزش افزوده میگردد.

نکته اینجاست که پیش از این اگر دفاتر آهن فروشان ایرادی داشت و توسط کارشناسان سازمان امور مالیاتی رد می شد، مودیان باید مجددا مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی را پرداخت می کردند.

این موضوع تا سال ۹۳ ادامه داشت و پس از اعلام بخشنامه ای در این زمینه، از سال ۹۳ این موضوع تا حدی تعدیل شد؛ ولی باز هم موارد مشابهی وجود داشت که موجب نا رضایتی صنف آهن فروش و تعطیلی برخی واحدهای صنفی عضو اتحادیه شده بود.

با پیگیری های فراوان مقرر شد در صورت مخدوش بودن دفاتر فروشندگان ، سازمان امور مالیاتی تنها از ۶ درصد از کل گردش کار آهن فروشان مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصدی مجدد اخذ کند.


@shahrahan

گزارشی کوتاه از بازار امروز مقاطع طویل فولادی

-  با توجه به تکمیل جدول نرخ تولیدکنندگان حوزه میلگرد؛ بطور متوسط حدود 20- تومان کاهش قیمت در این حوزه امروز رصد شد.

- مقاومت لیدر و برخی تابعین آن در کاهش قیمت؛ و ادامه کاهش قیمت در برخی از مبادی دیگر و متعارف با کاهش شمش روز گذشته در بازار القایی؛ قابل توجه است. 

- بطوریکه دیده میشود امروز فولاد سیرجان با نرخ متوسط و تقریبی 2580 تومان در سقف و فولاد خراسان با نرخ متوسط و تقریبی 2300 تومان در کف؛ به ترتیب بیشترین و کمترین قیمتهای اعلامی امروز حوزه میلگرد بودند.

- فاصله 280 تومانی بین سقف و کف میلگرد با متوسط قیمت 2409 تومان در درجه اول بی سابقه بوده و دوم اینکه موید این نکته است که با توجه به فاصله حدودی 100 تومانی نرخ میانگین از کف و 180 تومانی از سقف؛ حدود 80 تومان نرخ سقف توام با حباب و با توجه به نرخ میانگین در صورت عدم تعدیل، باعث سوق سهم بازار به سمت اکثریت نزدیک به میانگین می شود. 

- در خصوص بازار غیر رسمی تیرآهن اصفهان در بنگاهها؛ دو الی سه روزی است که عرضه با یک بهبود نسبی به چشم می خورد که از جمله مهمترین تغییرات؛ عقب‌نشینی تدریجی نرخ تیرآهن 18 بوده است. نرخ سایر سایزها اما تغییرات قابل توجهی نداشته است.

- در حوزه ناودانی و نبشی هم امروز و روز قبل، در اکثر مبادی این حوزه، صرفنظر از برخی تغییرات جزئی، شاهد ثبات قیمتی بودیم.

آمار معاملات محصولات فولادی در بورس کالا چهارشنبه96/06/01

شمش بلوم (فولاد خوزستان):

تقاضا: 23000تن
عرضه: 20000 تن
مقدار معامله 18000 تن
به قیمت پایه 21500 ريال


🔼به قیمت های فوق 9% مالیات بر ارزش افزوده اضافه میگردد


🔴 وضعیت عرضه و تقاضا در لحظه آخر :

➖ کل تقاضا 23000 تن بود اما ابتدا 12000 تن آن منطبق با نرخ عرضه بود بعد به 18000 تن ارتقاء پیدا کرد.  خوزستان تا 20000 تن تقاضا روی نرخ 21500 ریال را پوشش داد؛ لذا رقابتی صورت نگرفت و روی نرخ پایه معامله شد .


@shahrahan

🔸شهرآهن


www.shahrahan.com

سود یک درصد اما مالیات 9 درصد

🔴رئیس اتحادیه آهن فروشان مدعی شد:نرخ سود آهن فروشان یک درصد اما مالیات 9 درصد از کل فروش محاسبه می شود

📣« محمد آزاد » اظهار داشت: طی سالهای گذشته، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده موجب تعطیلی شماری از واحد های فروش آهن و فولاد در تهران و سایر استانها شد.

📣وی افزود: وضعیت رکودی بازار در سالهای گذشته، نقش موثری در تعطیلی واحد های مربوطه داشت و مذاکرات زیادی با مسئولان سازمان امور مالیاتی به عمل امد .
دست اندرکاران بازار آهن و فولاد، دلیل عمده تعطیلی واحدهای صنفی این بخش را ، رکود و قوانین سخت گیرانه مالیاتی ذکر کرده اند.
همچنین اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مشکلاتی را برای صنف یاد شده به همراه داشت، فروشندگان آهن وفولاد ضمن تایید بهره گیری از درآمدهای مالیاتی برای اداره کشور، معتقدند: نحوه غلط اجرای مالیات بر ارزش افزوده در زمان رکود، عاملی بر راکد شدن مضاعف بازار شده است.

📣رییس اتحادیه مزبور گفت: انتظار می رفت در مذاکره با کسبه بازار آهن وفولاد ، زمینه اخذ مالیات واقعی فراهم شود، اما مجری قانون، یک نوبت مالیات را از کارخانه و بعد از فروشنده مطالبه می کند .

📣آزاد گفت: طی دو سال گذشته بیش از یک هزار و 500 تا یک هزار و 600 واحد توزیع کننده آهن در تهران تعطیل شدند و در سایر استان ها نیز یک سوم واحدهای فعال رو به تعطیلی گذاشتند.

📣آزاد یادآور شد: طبق توافق صورت گرفته با سازمان امور مالیاتی از ماخذ مشمول مالیات، به میزان 94 درصد از فروش را به عنوان اعتبار خرید در نظر گرفته و 6 درصد باقیمانده از فروش، مشمول ۹ درصد مالیات ارزش افزوده تا پایان سال ۹۶ خواهد شد و به عبارت دیگر آهن فروشان باید 9 درصد مالیات برارزش افزوده را از 6 درصد کل فروش خود بپردازند.

📣رییس اتحادیه یاد شده گفت: مالیات مربوط به سال 93 به بعد مطالبه نشده، اکنون مربوط به سال 92 است و میزان آن بسیار زیاد است.

📣به گفته وی، فروشندگان آهن برابر توافق با سازمان امور مالیاتی باید مالیات ماقبل تا 1389 را با این سازمان تسویه کنند .

📣رییس اتحادیه کشوری صنف فروشندگان آهن و فولاد به تازگی اعلام کرد: بازار آهن و فولاد کشور از ابتدای امسال تغییر قیمتی خود را داشت و اکنون که به ماه پایانی تابستان وارد شده ایم، انتظار نمی رود تغییرات معناداری در بازار این بخش را داشته باشیم .

📣به گفته آزاد، بررسی نرخ ها نشان می دهد که قیمت شمش از خرداد ماه امسال تا کنون ( نرخ رسمی بورس) رشد 70 درصدی داشته ...

قیمت پروفیل

قیمت پروفیل
قیمت روز پروفیل

http://yon.ir/OavnHقیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن

قیمت میلگرد

قیمت میلگرد

قیمت ناودانی

قیمت ناودانی

قیمت نبشی

قیمت نبشی

قیمت ورق سیاه

قیمت ورق سیاه

قیمت گالوانیزه

قیمت گالوانیزه

آیا روند کاهش قیمت مقاطع فولادی ادامه دارد ؟

آیا روند کاهش قیمت مقاطع فولادی ادامه دارد ؟

آیا روند کاهش قیمت مقاطع فولادی ادامه دارد ؟

 

با خارج شدن تقریبی شمش قوسی ها از چرخه تولید مقاطع طویل فولادی کشور به سبب نرخ ناهماهنگ آن با تولیدکنندگان شمش حوزه القایی و البته کاهش تقاضای داخلی؛ اگر حرکت این بازار به مثابه یک قطار در حال حرکت در نظر گرفته شود؛ بطوریکه هر قسمت از لایه های مختلف زنجیره فولاد یکی از واگن های آنرا تشکیل داده باشند؛ بطور مثال واگن های ردیفهای ابتدایی نوردی ها، واگن های ردیفهای میانی انبارداران و واگن های ردیفهای انتهایی هم مصرف‌کنندگان باشند؛ در اینصورت لکوموتیو این قطار بطور حتم حوزه تولیدکنندگان شمش القایی خواهد بود؛ بطوریکه در حال حاضر هر واکنشی که در لکوموتیو انجام شود در سایر واگن های متصل به آن هم منعکس خواهد شد.

 

آیا سرعت این قطار به کف رسیده است ؟

طبق تحقیقاتی که انجام شد؛ صرفنظر از بحث مواد اولیه؛ هزینه تولید شمش القایی بدون در نظر گرفتن کرایه حمل، بین ۲۷۰ تا ۳۰۰ تومان بسته به مقایس و حجم تولید، متفاوت خواهد بود؛ هر چقدر که واحد تولیدی بزرگتر باشد، هزینه تولید آن کمتر میشود.

همچنین طبق رایزنی هایی که انجام شد؛ متوجه شدیم که در میان تولیدکنندگان شمش القایی، تنها تعداد اندکی از انها از تکنولوژی مصرف آهن اسفنجی برخوردار بوده و قادر به استفاده از این کالا هستند؛ شنیده شد که اگر آهن اسفنجی در زمان نامناسبی به کوره اضافه شود به دلیل چگالی سبک تر از آهن قراضه، به روی کوره آمده و تبدیل به سرباره شده و در واقع پرت خواهد شد.

همچنین عنوان میشود که با توجه به نرخ حدود ۱۱۰۰ تومانی آهن اسفنجی؛ در بهترین حالت، حداقل ۲۰ درصد پرت برای آن در نظر گرفته میشود که با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده؛ آهن اسفنجی ۱۴۲۰ تومانی در مقایسه با مصرف قراضه آهن ۱۳۰۰ تومانی بنظر میرسد که فعلا برای حوزه القایی مقرون به صرفه نباشد.

قراضه ۱۳۰۰ تومانی با احتساب ۳۰۰ تومان هزینه تولید و حدود ۷۰ تومان کرایه حمل و نقل و حداقل حدود ۱۰ درصد سود، حدود ۱۸۵۰ تومان خواهد بود؛ نرخی که دیروز بصورت غیر مستقیم از برخی مبادی فروش این حوزه شنیده شد.

لذا شمش القایی پایین تر از ۱۸۵۰ تومان؛ در شرایط کنونی بنظر بعید خواهد رسید، یا حداقل به نوعی خودزنی محض توسط آنها خواهد بود؛ مگر اینکه قراضه آهن کاهش پیدا کند که آنهم بعید است چراکه چند روزی است فشار بر روی خرید قراضه آهن زیاد شده و شاهد شکل گیری رقابت دیگری برای بدست آوردن سهم بیشتری از آن در حوزه تولیدکنندگان شمش القایی هستیم.

نزدیک شدن به ماههای محرم و صفر؛ سپری شدن روزهای پایانی تابستان و تغییر فصل و اجتناب انباداران از دپو تا حد مقدور به دلیل تقاضای ضعیف و خواب کالا و احتمال شروع بارندگی و زرد شدن محصول؛ از جمله مهمترین عواملی هستند که علیرغم ثبات و یا حتی افزایش قیمت نرخ فولاد در منطقه آسیایی؛ انگیزه تحریک تقاضا را در میان انباداران سست کرده است؛ بعد از محرم و صفر هم تقریبا به اواخر فصل پاییز و شروع زمستان نزدیک خواهیم شد که با این حساب می توان اذعان کرد که اگر شرایط با همین منوال پیش برود؛ بنا بر همان دلایلی که ۷۰ درصد افزایش قیمت فولاد تا مرداد ماه را ظرف مدت کمتر از یک ماه به ۴۵ درصد افزایش، کاهش داد؛ چه بسا باز هم ادامه دار باشد؛ اما با حساب خط قرمز شمش ۱۸۵۰ تومانی شاید بتوان اذعان کرد که اگر شرایط با همین وضعیت کاهشی پیش برود؛ نرخ کف تخمینی میانگین میلگرد آجدار از حدود  ۲۱۰۰ الی ۲۲۰۰ تومان به پایین بدون توجیه منطقی خواهد بود.

 


تفاوت شمش ، بیلت ، بلوم و اسلب

تفاوت شمش ، بیلت ، بلوم و اسلب

تفاوت شمش ، بیلت ، بلوم و اسلب

 

این ۴ محصول، کالاهای فولادی نیمه ساخته ( فرآورده‌های میانی نورد فولاد  ) محسوب می‌شوند که برای تبدیل شدن به محصول نهایی بایستی یک یا چند مرحله‌ی دیگر فرآوری شوند. تفاوت این محصولات در ابعاد و شکل سطح مقطع آنهاست.

 

۱- شمش (Ingot) :
طول این محصول کمتر از ۲ متر است و ابعاد آن برای حمل و نقل فولاد و انبار کردن آن بهینه شده است. شکل سطح مقطع عرضی آن ذوزنقه شکل است.

 

۲- بیلت یا شمشال (Billet) :
بیلت بر خلاف شمش طویل است و سطح مقطع آن دایره یا مربعی با عرضی کمتر از ۱۵سانتیمتر (یا سطح مقطع کوچک‌تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع ) می باشد. بیلت از طریق ریخته‌گری مستقیم، اکستروژن (بیرون رانی) و یا از طریق نورد شمش بدست می‌آید. از بیلت بیشتر برای تولید میلگرد و سیم استفاده می‌شود.

 

۳- بلوم یا شمشه (Bloom) :
اگر عرض بیلت ( شمشال ) بیش از ۱۵سانتیمتر (یا سطح مقطع بیش از ۲۳۰سانتیمتر مربع ) باشد آن را بلوم می‌نامند و به همین دلیل معمولاً این دو کالا را در یک دسته (بلوم و بیلت) جای می‌دهند. از بلوم برای ساخت ریل، تیر آهن، قوطی، ناودانی، سپری و … استفاده می‌شود.

 

۴- سلب یا اسلب یا تختال (Slab) :
سطح مقطع اسلب بر خلاف بلوم و بیلت مربعی نیست بلکه مستطیلی است (معمولاً به ضخامت ۲۳۰ میلیمتر و عرض ۱٫۲۵ متر و طول ۱۲ ) . از اسلب برای ساخت ورقهای فولادی، صفحه و … استفاده می‌شود.

 

نکته :
امروزه فن ‌آوری‌های مورد استفاده در تولید محصولات فولادی در مراحل بعد از به دست آوردن فولاد مذاب یعنی ریخته‌گری و نورد، کم و بیش یکسان است. اما برای به دست آوردن فولاد مذاب یا خام، از فن‌آوری‌های مختلفی از جمله روش های کوره بلند (BF)، کوره قوس الکتریکی (EAF) و کوره القایی (IMF) می‌توان استفاده کرد .با وجود آنکه بیش‌تر تولید فولاد خام در جهان به وسیله روش کوره بلند تولید می‌شود، اما به دلایل متعددی استفاده از روش کوره‌های الکتریکی مخصوصاً در ایران، توجیه‌ پذیرتر میباشد.

روش کوره بلند (BF) : که شیوه سنتی تولید است، از احیاء غیرمستقیم آهن استفاده می شود. بدین صورت که ابتدا سنگ‌ آهن پس از فرآوری و آگلومره شدن (فرایند پیش پخت و کلوخه سازی سنگ آهن قبل از شارژ به کوره بلند در کارخانه‌های فولادسازی) به همراه آهک و کک وارد کوره بلند شده و آهن خام یا چدن مذاب (Pig Iron) به دست می‌آید.
در مرحله بعد، آهن خام در یک کانورتر به فولاد مذاب تبدیل شده و پس از حذف کربن و ناخالصی‌های دیگر آن به کمک اکسیژن، فولاد خام (Crude Steel) تولید می‌گردد. فولاد مذاب پس از تخلیه سرباره، توسط پاتیلهای حمل مذاب به واحد ریخته گری مداوم ارسال میگردد. در واحد ریخته گری مداوم، مذاب به داخل قالب ریخته شده و در طول مسیر غلطکی با پاشش آب خنک و به شمش منجمد تبدیل میگردد. در نهایت شمش فولادی تولید شده به طول های مورد نظر برش داده میشوند.

روش کوره قوس الکتریکی (EAF) : در این روش ابتدا آهن قراضه با استفاده از سبدهای مخصوص، داخل کوره قوس الکتریکی ریخته شده و سپس هم زمان با ذوب قراضه ها، ترکیبی از آهن اسفنجی و مواد سرباره ساز مانند آهک، کک، بنتونیت و دیگر مواد افزودنی از قسمت بالای کوره به ذوب افزوده می شود و پس از نمونه گیری، دمش اکسیژن و همگن سازی و همچنین آنالیزهای مختلف به فولاد مذاب تبدیل میگردد.
مخلوط مذاب پس از تخلیه سرباره، توسط پاتیل های حمل مذاب به واحد ریخته گری مداوم ارسال می گردد. در واحد ریخته گری مداوم، مذاب توسط نازل داخل ظروفی به نام تاندیش و سپس داخل قالب مسی آب گرد ریخته شده و در طول مسیر غلطکی با پاشش آب خنک و به شمش منجمد تبدیل می گردد. در نهایت تختال های تولید شده به طولهای مورد نظر برش داده میوند. آهن اسفنجی (Sponge Iron) یا DRI، که در تولید شمش فولادی مورد استفاده قرار می گیرد از طریق احیاء مستقیم گندله تولید میشود.تفاوت فولاد st37 با فولاد st52 :

متخصصین صنعت ساختمان همواره به دنبال استفاده از مصالح ساختمانی با خواص بهتر بوده اند چندین دهه از ورود فولاد به صنعت ساختمان می گذرد با توجه به قیمت مناسب و مقاومت بالا اینگونه از مصالح بیش ا ز سایر مصالح ساختمانی بویژه مصالح بنایی مورد استفاده قرارگرفته است
در صنعت ، با کمک فرایند احیا در کارخانه های ذوب آهن ، اول از سنگ آهن ، آهن خام تولید می کنن و بعد از اون با کم و زیاد کردن یه سری از عناصر ، شمش های فولادی تولید می کنن .

 

وجود هر عنصری در فولاد تاثیرات خاص خودش را دارد :

۱ : کربن : با افزودن کربن به فولاد ، مقاومت فولاد تا به مقدار مشخص زیاد می شود ، ولی فولاد شکننده و ترد و مقاومتش در مقابل بارهای دینامیکی کم میشود .

۲ : منگنز : افزودن منگنز مقاومت فولاد در مقابل ضربه و سایش را زیاد میکند و شکل پذیری فولاد را هم افزایش می دهد .

۳ : سیلیسیوم : افزایش این عنصر ، مقاومت فولاد در مقابل خوردگی را افزایش می دهد .

۴ : نیکل و مس : شکل پذیری فولاد را افزایش میدهند .

 

فولاد کربن دار به فولادی اطلاق می شود که علاوه بر آهن، دارای کربن و آلیاژهای مختلف به قرار ذیل باشد.

حداکثر درصد : کربن: ۱/۷، منگنز: ۱/۶۵ ، سیلیکن: ۰/۶ ، مس ۰/۶

 

فولادهای کربن دار حد فاصل آهن خالص (صفر % کربن) و چدن ( ۱/۷% کربن ) برحسب درصد کربن به قرار ذیل دسته بندی می شوند :

فولاد کم کربن : مقدار آن کم تر از ۰/۱۵ درصد.

فولاد با کربن ملایم : مقدار آن حدود ۰/۱۵ الی۰/۲۹ درصد.

فولاد با کربن متوسط : مقدار آن حدود ۰/۳۰ الی ۰/۵۹ درصد.

فولاد با کربن زیاد : مقدار آن حدود ۰/۶۰الی ۱/۷درصد.

 

نکته ۱ : افزایش درصد کربن باعث افزایش تنش تسلیم، کاهش شکل پذیری و مشکلات در جوش پذیری می شود.

نکته ۲ : در صورتیکه مقدار کربن از ۳ درصد تجاوز نماید عمل جوشکاری پر خرج شده و احتیاج به پیش گرمایش، پس گرمایش و الکترودهای خاص خواهد بود

 

با توجه به توضیحات فوق پر کاربرد ترین فولادهای ساخته شده و مورد مصرف عبارتند از:

۱ : فولاد st37 یا فولاد نرمه : این فولاد در رده فولاد با کربن ملایم قرار دارد. این نوع فولاد دارای پله تسلیم مشخص بوده که کاربرد اصلی آن در ساخت پروفیل های ساختمانی و ساختمان سازی می باشد .

۲ : فولاد st52 یا فولادهای پرمقاومت کم آلیاژ : این فولادها با افزایش مقادیر ناچیزی آلیاژ نظیر کروم، کلمبیم، مس، منگنز، نیکل و … به فولادهای کربن دار بدست می آید. افزایش آلیاژهای فوق باعث ریزتر شدن ساختمان بلوری آهن و در نتیجه افزایش مقاومت آن می شود. این نوع فولادها مانند فولاد نرمه دارای پله تسلیم مشخص بوده و به راحتی جوشکاری می شوند. که کاربرد اصلی آن بیشتر در صنعت می باشد.

 

نکته ۳ : فولاد ساختمانی مورد استفاده در ایران عمدتا از انوع st37 می باشد . که با توجه به خواص مکانیکی مناسب و جوش پذیری خوب چندین سال است که مورد استفاده صنعت ساختمان است . تولید فولاد st52 در کشور با توجه به تفاوت قیمت ناچیز نسبت به st37 و مقاومت بالای آن در برخی موارد به جای st37 در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد . همچنین استفاده St52 به جای st37 معمولا موجب کاهش وزن فولاد مصرفی می شود بنابراین استفاده از این نوع فولاد می تواند مقرون به صرفه تر باشد .

نکته ۴ : به دلیل ضرورت توجه به رفتار مصالح مذکور حین زلزله ، میبایست با دقت ، نحوه استفاده در سه حالت از فولاد st52 , st37 و یا ترکیبی از آنها مورد بررسی قرار گیرد .

نکته ۵ : عدد پس از حروف st  بیانگر تنش نهایی فولاد بر حسب ( کیلوگرم بر میلیمترمربع ) می باشند :
تنش تسلیم st 37 برابر ۲۴۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش نهایی آن برابر ۳۷۰۰ کیلوگرم بر سانتی مترمربع
تنش تسلیم st 52 برابر ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تنش نهایی آن برابر ۵۲۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع

 

 

تفاوت فولاد st37 با فولاد st52 : 

۱ : فولادهای st52 دارای مقاومت بالا اما شکل پذیری پایینتری نسبت به فولاد st37 می باشند .

۲ : مقدار کربن در فولادهای st52 بیشتر بوده که این موضوع دلیل اصلی شکل پذیری کم فولاد  st52 است .

۳ : فولادهای st52 از نوع فولادهای پر مقاومت و کم آلیاژ هست و با فولاد های آبدیده و بازپخت شده (فولاد خشکه) فرق میکند .

۳ : وزن مخصوص کلیه فولادهای ساختمانی یکسان است و فرقی بین st37 و st52 وجود ندارد .

۴ : فولادهای st52 بدلیل داشتن کربن و منگنز بیشتر، دارای استحکام بیشتری میباشند و بیشتر در صنایع به کار میروند.

۵ :  استفاده St52 به جای st37 یا بصورت ترکیبی معمولا موجب کاهش وزن فولاد مصرفی در ساختمان سازی می شود .


طرز تشخیص انواع میلگرد

طرز تشخیص انواع میلگرد :

امروزه شاید یکی از مسائل و دغدغه مهندسین عمران تشخیص صحیح مصالح از نظر استاندارد بودن یا نبود  آن است  یا گاهی دیده میشود برخی پیمانکارا برای سود بیشتر مصالح بی کیفیت ولی شبیه مصالح باکیفیت را استفاده میکنند که تشخیص این موارد در بعضی مواقع بسیار سخت میباشد ولی برخی از موارد با مطالعه و تجربه قابل تشخیص میباشد

میلگردها در اندازه (قطر) متفاوت ساخته میشوند و از لحاظ ساختمان داخلی ( آنالیز میلگرد ) ، وابسته به محل بکارگیری و یا کشوری که قرار است بکار گرفته شود متفاوت است.

 

انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز قدیمی :

  • میلگرد A1
  • میلگرد A2
  • میلگرد A3
  • میلگرد A4

 

انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز جدید :

  • میلگرد س ۲۴۰ (میلگرد ساده)
  • میلگرد آج ۳۴۰ (میلگرد آجدار مارپیچ)
  • میلگرد آج ۴۰۰ (میلگرد آجدار جناقی)
  • میلگرد آج ۵۰۰ (میلگرد آجدار مرکب)

 

نکته ۱ : در بازار، معمولا میلگردها را با نام و استاندارد قدیم میشناسند اما در حال حاضر تمام میلگردهای بازار تابع استاندارد جدید هستند به عنوان مثال وقتی نام “میلگرد A2” را میشنوید بدانید که منظور همان “میلگرد آج ۳۴۰” میباشد و منظور از “میلگرد A3” ، همان “میلگرد آج ۴۰۰” میباشد که فقط نام ها ثابت مانده ولی آنالیز و استاندارد آنها کاملا متفاوت میباشد.

 

طرز تشخیص میلگردنوع  A2   “آج ۳۴۰”  از A3  “آج ۴۰۰”  :  

همانطور که ذکر شد میلگردهای گروه A1 که از جنس فولاد نرم هستند معمولا به شکل صاف (بدون آج) تولید می‌شوند و بدلیل نداشتن آج کاملا قابل تشخیص می‌باشند

اما سؤال اساسی اینست که چطور می‌توان میلگرد نوع A2   “آج ۳۴۰”  از A3  “آج ۴۰۰” تشخیص داد؟

در جواب این سوال میتوان گفت با دقت به جنس و آج میلگرد نگاه کنید :
۱ :  چنانچه آج میلگرد به شکل فنر باشد میلگرد از نوع A2 می‌باشد.
۲ : در میلگرد های A3 آج ها به صورت ضربدری هستند اما در A2 به صورت منفرد هستند.
۳ : مطابق استاندارد ملی و مبحث نهم، میلگرد A3 دارای آج جناقی ( ۷و۸) میباشد ولی میلگرد A2 داری آج مارپیچ موازی میباشد

۴ :  میلگرد A3 تردتر ( شکننده ) است. اما میلگرد A2 انعطاف پذیرتر است. یعنی خم شدنش با نرمی همراه است.

نکته ۱ : میلگردهای “آج ۳۴۰” یا ( A2 قدیم ) ، بصورت مستقیم آج زنی میشوند ولی در نوع “آج ۴۰۰” یا ( A3 قدیم ) ، بعد از عملیات آج زنی، وارد مرحله دیگری بنام گوئیچنگ (خنک کاری) میشوند و عملیات خنک کاری توسط پاشش آب و یا در معرض مجاورت هوا انجام میشود. بخاطر این عملیات، میلگردها به رنگ سیاه تبدیل میشوند.

نکته ۲ : مطابق استاندارد آج این نوع میلگردها با هم متفاوت است ولی بدلیل سوء استفاده برخی تولید کنندگان از همین مطالب، میلگردهایی در بازار عرضه می شود که مثلا از آج استاندارد A3  استفاده شده ولی مقاومت فیزیکی و شیمیایی آن با میلگرد A2 سازگارمی باشد.

نکته۴ : اگر مجری سازه ای هستید یا ناظر  باید به نوع  آرماتور مصرفی در سازه که طراح مد نظر داشته توجه کنید و در صورت مشخص نشدن در نقشه ها آن را از طراح مطالبه کنید چراکه به طور مثال اگر  سازه بر اساس میلگرد A2 طراحی شود ودر اجرا از میلگرد A3 استفاده شود به لحاظ اینکه مقاومت تسلیم زیادتری دارد سازه پر فولاد شود که این خلاف آیین نامه و مباحث نظام مهندسی است یا بلعکس اگر به جای میلگرد A3 از A2 استفاده شود سازه آن مقاوت لازم را نخواهد داشت

نکته۵ : هنگام تهیه میلگر از کارخانجات معتبر تولید میلگرد استفاده کنید چراکه ممکن است افراد سود جو اقدام به تهیه میلگرد A2 با آج جناقی بکنند

نکته ۶ : اگر ناظر سازه هستید و به نوع میگرد شک کردید ولی از نظر ظاهری ایرادی نداشت نمونه میلگرد ها را به آزمایشگاه برای تشخیص صحیح ارائه بدهید . در هرصورت مطابق آئین نامه باید با انجام آزمایشات نوع میلگرد را مشخص کرد.


ورق سیاه

ورق سیاه

آشنایی با ورق سیاه :

این نوع ورق با استفاده از تکنولوژی نورد گرم تولید میشود که طی مراحلی ورق با دمای بالا گداخته شده و به رنگ مات درمی آید و به دلیل رنگ ظاهری ، در بازار ایران این محصول را ورق سیاه می نامند.

ورق های گرم در کارخانه های فولادسازی مستقیماً از شمش ورق ( بیلت ) و گندله آهن تولید می شود و اولین مراحل تولید ورق می باشد .

نکته : ورق سیاه نیز یکی از تولیدات ورق های فولادی در گروه گرم می باشد ، که قابلیت کشش را دارد

 نکته : تولید ورق با تکنولوژی نورد گرم به این معناست که مواد اولیه تولید ورق در دما های بسیار بالا ذوب شده و در طی این فرآیند ورق ظاهری مات به خود می گیرد

نکته : در نورد گرم محصول خروجی ورق سیاه نامیده شده و در نورد سرد محصول خروجی ورق روغنی خواهد بود .

                                                         0 --------- ادامه --------- 0
                                                             http://yon.ir/suEcV

گزارش وضعیت قیمت قوطی و پروفیل

گزارش وضعیت قیمت قوطی و پروفیل

 گزارش مختصری از وضعیت بازار قوطی و پروفیل

۹۶/۰۷/۱۹

🔹 روند افزایشی حوزه قوطی و پروفیل به واسطه افزایش قیمت ورق کلاف گرم وارداتی توسط توزیع کنندگان این کالا در برخی از مبادی کشور، همچنان به روند افزایشی خود ادامه داد بطوریکه تا آخر وقت برخی از تولیدکنندگان این حوزه تا سقف ۸۰ الی ۱۰۰ تومان نسبت به نرخهای اعلامی صبح، افزایش قیمت در خصوص محصولات تولیدی خود را ادامه دادند؛ در این میان برخی هم فروش خود را زود هنگام بسته و به فردا موکول نمودند.

                                                    ----------- ادامه -----------
                                                       http://yon.ir/P2UGI

قیمت به روز میلگرد

قیمت به روز میلگرد
--------------سایت قیمت به روز میلگرد-------------------

-------------تلگرام قیمت به روز محصولات فولادی ----------------