شماره تماس: 66319054
شماره همراه: 09190187107
آدرس: بازار آهن شادآباد، بهاران 2 ، بلوک 13 ، مجتمع اداری رستمی، طبقه دوم، واحد 17
لطفاً کمی صبر نمایید ...
قیمت پروفیل 96/09/01
قیمت به روز در سایت شهر آهنقیمت به روز  در تلگرام 

تلگرام : https://t.me/shahrahan

قیمت میلگرد 96/06/12
قیمت های به روز در سایت شهر آهن
قیمت های به روز و لحظه ای در تلگرام شهر آهن shahrahan@
قیمت تیرآهن 96/06/12
قیمت های روز در سایت شهر آهن 
قیمت های به روز لحظه ای در تلگرام shahrahan@
قیمت تیرآهن
طرز تشخیص میلگرد نوع A2 از A3

طرز تشخیص انواع میلگرد :

امروزه شاید یکی از مسائل و دغدغه مهندسین عمران تشخیص صحیح مصالح از نظر استاندارد بودن یا نبود  آن است  یا گاهی دیده میشود برخی پیمانکارا برای سود بیشتر مصالح بی کیفیت ولی شبیه مصالح باکیفیت را استفاده میکنند که تشخیص این موارد در بعضی مواقع بسیار سخت میباشد ولی برخی از موارد با مطالعه و تجربه قابل تشخیص میباشد

میلگردها در اندازه (قطر) متفاوت ساخته میشوند و از لحاظ ساختمان داخلی ( آنالیز میلگرد ) ، وابسته به محل بکارگیری و یا کشوری که قرار است بکار گرفته شود متفاوت است.

 

انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز قدیمی :

  • میلگرد A1
  • میلگرد A2
  • میلگرد A3
  • میلگرد A4

 

انواع میلگردها بر اساس استاندارد و آنالیز جدید :

  • میلگرد س ۲۴۰ (میلگرد ساده)
  • میلگرد آج ۳۴۰ (میلگرد آجدار مارپیچ)
  • میلگرد آج ۴۰۰ (میلگرد آجدار جناقی)
  • میلگرد آج ۵۰۰ (میلگرد آجدار مرکب)

 

نکته ۱ : در بازار، معمولا میلگردها را با نام و استاندارد قدیم میشناسند اما در حال حاضر تمام میلگردهای بازار تابع استاندارد جدید هستند به عنوان مثال وقتی نام “میلگرد A2” را میشنوید بدانید که منظور همان “میلگرد آج ۳۴۰” میباشد و منظور از “میلگرد A3” ، همان “میلگرد آج ۴۰۰” میباشد که فقط نام ها ثابت مانده ولی آنالیز و استاندارد آنها کاملا متفاوت میباشد.

 

طرز تشخیص میلگردنوع  A2   “آج ۳۴۰”  از A3  “آج ۴۰۰”  :  

همانطور که ذکر شد میلگردهای گروه A1 که از جنس فولاد نرم هستند معمولا به شکل صاف (بدون آج) تولید می‌شوند و بدلیل نداشتن آج کاملا قابل تشخیص می‌باشند

اما سؤال اساسی اینست که چطور می‌توان میلگرد نوع A2   “آج ۳۴۰”  از A3  “آج ۴۰۰” تشخیص داد؟

در جواب این سوال میتوان گفت با دقت به جنس و آج میلگرد نگاه کنید :
۱ :  چنانچه آج میلگرد به شکل فنر باشد میلگرد از نوع A2 می‌باشد.
۲ : در میلگرد های A3 آج ها به صورت ضربدری هستند اما در A2 به صورت منفرد هستند.
۳ : مطابق استاندارد ملی و مبحث نهم، میلگرد A3 دارای آج جناقی ( ۷و۸) میباشد ولی میلگرد A2 داری آج مارپیچ موازی میباشد

۴ :  میلگرد A3 تردتر ( شکننده ) است. اما میلگرد A2 انعطاف پذیرتر است. یعنی خم شدنش با نرمی همراه است.

نکته ۱ : میلگردهای “آج ۳۴۰” یا ( A2 قدیم ) ، بصورت مستقیم آج زنی میشوند ولی در نوع “آج ۴۰۰” یا ( A3 قدیم ) ، بعد از عملیات آج زنی، وارد مرحله دیگری بنام گوئیچنگ (خنک کاری) میشوند و عملیات خنک کاری توسط پاشش آب و یا در معرض مجاورت هوا انجام میشود. بخاطر این عملیات، میلگردها به رنگ سیاه تبدیل میشوند.

نکته ۲ : مطابق استاندارد آج این نوع میلگردها با هم متفاوت است ولی بدلیل سوء استفاده برخی تولید کنندگان از همین مطالب، میلگردهایی در بازار عرضه می شود که مثلا از آج استاندارد A3  استفاده شده ولی مقاومت فیزیکی و شیمیایی آن با میلگرد A2 سازگارمی باشد.

نکته۴ : اگر مجری سازه ای هستید یا ناظر  باید به نوع  آرماتور مصرفی در سازه که طراح مد نظر داشته توجه کنید و در صورت مشخص نشدن در نقشه ها آن را از طراح مطالبه کنید چراکه به طور مثال اگر  سازه بر اساس میلگرد A2 طراحی شود ودر اجرا از میلگرد A3 استفاده شود به لحاظ اینکه مقاومت تسلیم زیادتری دارد سازه پر فولاد شود که این خلاف آیین نامه و مباحث نظام مهندسی است یا بلعکس اگر به جای میلگرد A3 از A2 استفاده شود سازه آن مقاوت لازم را نخواهد داشت

نکته۵ : هنگام تهیه میلگر از کارخانجات معتبر تولید میلگرد استفاده کنید چراکه ممکن است افراد سود جو اقدام به تهیه میلگرد A2 با آج جناقی بکنند

نکته ۶ : اگر ناظر سازه هستید و به نوع میگرد شک کردید ولی از نظر ظاهری ایرادی نداشت نمونه میلگرد ها را به آزمایشگاه برای تشخیص صحیح ارائه بدهید . در هرصورت مطابق آئین نامه باید با انجام آزمایشات نوع میلگرد را مشخص کرد.

شهر آهن

🔸🔸🔸 دلایل افزایش نرخ آهن آلات و تاثیر آن بر حوزه مسکن :

افزایش نرخ میلگرد و آهن آلات ساختمانی در روزهای گذشته، باعث برخی دغدغه‌ها برای افزایش قیمت مسکن و رکود بازار مسکن شده است. اما شماری از کارشناسان بر این باورند که این افزایش قیمت بیش از آنکه تاثیرات منفی بر جای بگذارد؛ سبب ایجاد تحرک در بازار مسکن شده و در نتیجه می‌تواند رکود این بخش را بشکند و رونق بازار مسکن و مشاغل مرتبط با آن را سبب شود. 

در گفت‌وگو با مسئولان اتحادیه آهن فروشان ، دلایل این نابسامانی را جویا شدیم. که به اختصار به آن می پردازیم :

🔺 بازارهای صادراتی؛ عامل اصلی افزایش قیمت فولاد می باشد : از اوایل امسال به موازات باز شدن درهای صادرات به ایران پس از برجام افزایش تولید فولاد شدت گرفت.

🔺در پی افزایش حجم تولید و جذب بیشتر مواد اولیه شامل شمش، آهن اسفنجی، قراضه آهن موجبات کاهش عرضه این مواد اولیه در داخل کشور و  محدود شدن دسترسی به این کالاها به خصوص شمش فولادی برای تولیدکنندگان کوچکتر فراهم شد. به گونه‌ای که موجب در تگنا قرار گرفتن برخی از تولیدکنندگان شمش و نوردکاران خصوصی کوچکتر می‌شود.

 🔺 در پی ایجاد رقابتی تنگاتنگ میان باقیمانده تولیدکنندگان کوچکتر شمش که بیشتر توجه آن‌ها معطوف به بازار داخلی و نیاز نوردکاران داخلی بوده افزایش قیمت شمش در مدت زمانی کمتر از ۴ ماه را رقم زدند.

🔺در این مدت حدود کیلویی ۴۲۰ تومان در شمش، میلگرد، تیرآهن، ناودانی، نبشی و مقاطع طویل فولادی و حدود ۲۰۰ تومان در خصوص قراضه آهن و تنها ظرف ۱۰ روز گذشته کیلویی ۳۰۰ تومان افزایش قیمت در حوزه ورق آهن را شاهد بودیم که این‌ها تاثیر زیادی بر بازار فولاد گذاشت.

🔺اگر چه مسئولان بلندپایه کشور و برخی از روسای تولیدکنندگان بزرگ فولاد افزایش مستمر صادرات را پیشرفت قابل توجه‌ برای بهبود اقتصاد کشور می‌دانند؛ اما افزایش نرخ شمش فولادی و عدم تغییر محسوس حجم تقاضا در بازار مصرف داخلی برخی تولیدکنندگان را تحت فشار قرار داد به گونه‌ای که برخی از آن‌ها همچون فولاد نورد گلستان به صورت موقتی تعطیل شدند.

🔺 اکنون در شرایطی قرار گرفته‌ایم که نرخ شمش فولادی که در بازار داخلی کشور معامله می‌شود با نرخ جهانی آن برابری می‌کند. اما نرخ مقاطع آهنی مانند ورق ، تیرآهن ، میلگرد  ، نبشی ، ناودانی … در بازار داخلی به مراتب بالاتر از نرخ‌های جهانی خرید و فروش می‌شود. که علت اصلی آن هم به معطوف شدن توجه فولادسازان بزرگ به موضوع صادرات و بالا بودن تعرفه واردات این کالا ها و به تبع محدودیت عرضه و کمبود آن در بازار داخلی است.

🔺نابسامانی در بازار آهن در روزهای گذشته قابل انتقاد است . عرضه این محصول در بازار کاهش یافته، برخی نمایندگان انحصاری این محصول فرصت‌طلبی می‌کنند و نرخ محصولات را افزایش می‌دهند و این روند منجر شده که در محصول میلگرد که نیاز اصلی ساختمان است؛ نرخ ثابتی نداشته باشیم .

🔺افزایش ۳۵ درصدی نرخ مقاطع فولادی منجمله میلگرد و ادامه روند صادرات بدون توجه به بازار داخلی بدون شک افزایش نرخ مسکن را هم به دنبال خواهد داشت؛ چرا که در این شرایط نیز قیمت تمام شده مسکن و ساختمان هم افزایش می‌یابد.


آشنایی با میلگرد و مشخصات فنی میلگرد

آشنایی با میلگرد و مشخصات فنی میلگرد :

میلگرد (  (rebarکه  به آن ارماتور فولادی نیز گفته میشود در بتن ها به منظور جبران مقاومت استفاده میشود نقطه ضعف بتن ها در کشش پایین آن باعث شده تا از میلگرد درون آن استفاده شود .

فرایند تولید آن بدین صورت میباشد که آهن پس از ذوب شدن در کوره های عظیم به صورت مایع در می اید اهن ذوب شده پس از کشش های متوالی شکلی استوانه ای به خود میگیرد  سپس به وسیله دهانه های کوچک و گرد به صورت میلگرد در می آید این کشیدگی ادامه میابد تا به قوص کششی استاندارد برسد سپس مراحل آج  دادن میلگرد آغاز میشود تا به مرحله برش برسد و در اخر کار میلگرد خنک میشود تا برای بسته بندی آماده شود

 
طبقه‌بندی فولاد میلگرد

در کشورهای مختلف فولاد میلگرد با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شوند و در هر استانداردی طبقه‌بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولادها وجود دارد. در ایران قسمت عمده فولادهای میلگرد که توسط کارخانجات ایران تولید می‌شوند با استاندارد روسی مطابقت دارند. فولادی که در ایران تولید می‌شود (طبق استاندارد روسی) به سه گروه تقسیم می‌شود:

نوع  A-1 از نوع صاف : با مقاومت تسلیم ۲۴۰۰ و مقاومت کششی ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است .

نوع  A-2 از نوع آجدار: با مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است .

نوع A-3  از نوع آجدار: با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است

نکته ۱ : از نظر تنوع قطر میلگردها ، استانداردهای تولید کنندگان متفاوت است. در سیستم روسی که در کارخانجات ذوب آهن اصفهان مورد استفاده است میلگردها تا قطر ۴۰ میلیمتر ساخته می‌شوند.

نکته ۲ : میلگرد معمولاً بطول ۱۲ متر در کارخانجات ذوب و ریخته گری تولید میگردد.

نکته ۳ : تنها روش مجاز و قابل استفاده برای جوشکاری میلگردها به یکدیگر روش جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد است که با استفاده از اعمال فشار حین حرارت دادن با گاز اکسیژن و استیلن صورت می‌پذیرد.

مشخصه‌های محاسباتی مهم میلگرد

مقاومت تسلیم :
مقدار تنشی که در آن بدون افزایش بار تغییر طول نمونه فولادی ازدیاد می‌یابد تنش تسلیم یا مقاومت تسلیم یا مقاومت جاری شدن می‌نامند و با f y نمایش می‌دهند.
اسپیسر میلگرد :
اسپیسر میلگردالمانی می‌باشد که به منظور ایجاد فاصله میلگرد از سطح بیرونی بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مقاومت کششی :
از تقسیم حداکثر بار ثبت شده در آزمایش کشش بر سطح مقطع اولیه به دست می‌آید. 

مشخصات فنی میلگرد :